Vitajte na slovenskej stránke o seriáli Supernatural

05.01 Sympathy for the Devil
(Sympatie s diablom)

Premiéra v USA: 10.09.2009
Námet: Eric Kripke
Réžia: Robert Singer
Sledovanosť v USA: 3,40 mil.
Vedľajšie postavy: Jim Beaver (Bobby Singer), Misha Collins (Castiel), Kurt Fuller (Zachariah), Rob Benedict (Chuck), Mark Pellegrino (Nick/Lucifer), Bellamy Young (Sarah Lucifer), Rachel Miner (Meg), Emily Perkins (Becky)Podrobný opis :
Po krátkej a strhujúcej rekapitulácii doprevádzanej skladbou Thunderstruck od AC/DC sa vraciame do kláštora. Pečať, ktorá držala Lucifera bola zlomená a Sam s Deanom sa pokúšali uniknúť z miestnosti, kde sa otvárala brána. Dvere sa nedali otvoriť ani vylomiť, keď sa ozval strašný piskľavý zvuk a miestnosť zaplavilo prudké biele svetlo. Odrazu sa bratia ocitli v lietadle letiacom ponad Ilchester, no kým sa stihli spamätať, zdola vyšľahol prúd oslepujúceho svetla a lietadlo začalo balansovať. Bratia si rýchlo nasadili masky a Dean s hrôzou sledoval, čo sa deje dole. O niečo neskôr idúc v "požičanom" aute bratia zachytili desivé správy o výbuchu v kláštore či hrozbe nukleárnej vojny... Deana však "trápilo", ako sa dostali do toho lietadla.
Ráno obaja dorazili do Chuckovho domu, kde bolo všetko rozhádzané a porozbíjané. Vzápätí na Sama zaútočil Chuck "zvonom", no potom sa začal ospravedlňovať tým, že Sam mal v jeho vízii čierne oči. Dean sa ho opýtal na Castiela, no ten odvetil, že je mŕtvy alebo zmizol. Jeho telo totiž explodovalo a rozmetalo ho po miestnosti. Vtom sa Chuck zháčil a oznámil bratom, že cíti príchod anjelov a skutočne sa za Deanom zjavil Zachariah spolu s ďalšími dvoma. Snažil sa presvedčiť Deana, aby im pomohol zabiť Lucifera, než si nájde nejakú schránku, ktorú by mohol ovládať. Dean však odmietol. Zachariah sa ho však stále pokúšal zastrašiť, no vtom si všimol, že Deanovi po ruke steká pramienok krvi. Keď sa ho opýtal, čo sa mu stalo Dean sa zvrtol a zatvoril posuvné dvere, na ktorých bol namaľovaný znak na odohnanie anjelov a použil ho.
O niečo neskôr sa Sam vrátil do hotela za bratom a hodil mu do ruky čarodejnícke vrecúško na ochranu. Dean sa brata opýtal, ako sa teraz cíti, no Sam odvetil, že je úplne v poriadku a dostal sa zo svojej závislosti. No keď sa chcel porozprávať o tom, čo sa stalo, Dean ho zastavil tvrdiac ,aby to nechal tak. Že toto je len ďalší z ich prípadov, ktorý musia vyriešiť.
Presúvame sa do Delaware. Nicka, chlapíka vracajúceho sa domov, prekvapila rýchlo trieskajúca bránka k domu. O niečo neskôr sa v noci prebudil na to, že je jeho posteľ celá od krvi. Keď vydesený vstal a zažal svetlo, posteľ bola znova čistá. Ľahol si teda späť, no tentokrát ho prebudilo volanie jeho mena. Vtom sa vedľa neho v posteli objavila jeho mŕtva žena, ktorá mu oznámila, že je vyvolený. Potom znova zmizla.
Chuck medzitým zavolal jednej zo svojich slash-fanúšičiek Becky a poveril ju predať odkaz bratom Winchesterovcom. Kým bratia sledovali stále častejšie hororové správy v televízii, prišla za nimi Becky nadšená z toho, že mohla stretnúť svoj "idol" Sama a predala im správu od Chucka. Ten mal totiž víziu, v ktorej sa dozvedel, že Michaelov meč je na zemi a anjeli ho stratili. Nachádza sa v zámku na kopci zo 42 psov. Krátko na to v uličke pri hoteli zaparkoval Impalu Bobby, ktorý im prišiel na pomoc. Po zvítaní im ukázal knihu, v ktorej sa spomínal Michaelov meč, ktorým práve on poslal Lucifera do pekla. No na to, aby ho mohli nájsť, musia rozlúštiť Chuckovú hádanku. Kým sa vydali čítať knihy a pátrať, Sam povedal Bobbymu pravdu o tom, ako práve on zlomil poslednú pečať napriek tomu, že sa ho Dean snažil zastaviť. Bobbyho to naštvalo a povedal mu, že ak sa z toho nejakým zázrakom dostanú, má stratiť jeho číslo telefónu. Sammyho sa to "dotklo" a rozhodol sa ísť študovať knihy radšej inam. Keď odišiel, Bobby prezradil Deanovi, že možno mal ich otec pravdu o tom, čo mu povedal o Samovi. Vtedy si Dean spomenul na jednu z otcových úkrytov na predmestí New Yorku - zámockej úschovňe na 42 Rover Hill. Vtedy mu Bobby povedal, že už vie čo chcel, začal Deana mláti,ť až kým sa mu nepodarilo ho omráčiť. Keď jeho oči sčerneli, vysvitlo, že bol posadnutý démonom. Vtom sa otvorili dvere a dnu vošiel akýsi chlapík a žena, z ktorej sa vykľula Meg. Vzala do ruky nôž (Rubyin) a s úškrnom na tvári ho podala Bobbymu, aby ním ten zabil Deana. No keď sa už-už chystal démon Deana prebodnú,ť Bobbymu sa podarilo nadobudnúť prevahu a nôž si sám bodol do brucha. Vtedy sa nečakane vrátil Sam a začal sa s Meg biť. Dean medzitým vybral nôž z Bobbyho a zabil ním chlapíka,k torý prišiel s Meg. Keď sa však chystal zabiť aj ju, jej čierny mrak opustil ženské telo.
V noci, keď Nick balil veci po svojom mŕtvom dieťatku do krabice, ozval sa zrazu zo sovičky detský plač. Nick sa s nádejou vybral do detskej izby, no keď tam prišiel, z malej kolísky začala na zem prúdiť krv a Nick s plačom klesol na kolená.
Bratia zatiaľ dopravili Bobbyho do nemocnice, no keď ich sestra odmietala pustiť ďalej, rozhodli sa, že sa vydajú do skladu po stratený meč. Keď vyzbrojený vošli dnu, čakal tam na nich Zach spolu s ďalším anjelom. Ten mu oznámil, že Michaelovým mečom je práve on – Dean. Pretože on je Michaelovou zbraňou, teda vlastne jeho novou schránkou. Lenže Dean ho vysmial a odmietol sa stať schránkou pre Michaela, no Zach ho začal zastrašovať. Najprv pomocou svojich schopností Samovi zlomil nohy a spôsobil Deanovi posledné štádium rakoviny. Dean vtedy zistil, že k tomu potrebujú jeho súhlas a odmietol ich. Zach však pokračoval ďalej a odstránil Samovi pľúca. Vtom miestnosť zaplavilo biele svetlo. Objavil sa tam totiž Castiel, zabil jedného z anjelov a prinútil Zachariaha, aby chlapcov uzdravil a vypadol odtiaľ. Keď bol preč, Castiel podišiel k bratom a pomocou svojich schopností im do rebier vyryl Enochský symbol, ktorý ich mal chrániť pred všetkými anjelmi. Sam sa Castiela opýtal, či bol naozaj mŕtvy a keď on súhlasil, Dean bol zvedavý na to, ako je možné, že znova žije. No než sa dočkal odpovede, Castiel zmizol.
Nick sa prebudil uprostred noci na volanie jeho mena, zbadal vedľa svojej postele stojacu svoju mŕtvu manželku Sarah. Lenže "duch" mu oznámil, že nie je Sarah, ale anjel a volá sa Lucifer. Tvrdil mu, že je veľmi výnimočný, pretože je veľmi mocnou schránkou práve pre neho a on prišiel za ním, aby prevzal kontrolu nad jeho telom i mysľou. Začal mu vravieť o tom, že bol potrestaný, pretože veľmi miloval Boha a aj on dopadol rovnako. Nemôže sa predsa slepo zastávať niekoho, kto dopustil, že vrah rozporcioval jeho manželku i dieťa v ich posteliach. A má plné právo byť nahnevaný a keď mu dá súhlas, bude sa môcť pomstiť za to, čo sa mu stalo. Presviedčal ho, že mu pomôže nastoliť spravodlivosť a mier a jediné čo potrebuje je on. Nickovi sa v mysli premietali obrazy z jeho minulosti a keď sa obrátil k Luciferovi, súhlasil a dom zaplavilo biele svetlo.
V nemocnici zatiaľ Bobby kričal na lekára, ktorý mu oznámil, že už nebude môcť chodiť. Keď ten odišiel, trojica začala premýšľať nad ich ďalším postupom. Vtedy im Dean povedal, že sa rozhodol bojovať a vyhnať démonov aj anjelov, aby si na svoju apokalypsu našli miesto niekde inde. Keď sa o niečo neskôr zberali na odchod, Bobby Sama zastavil a povedal mu, že je mu ľúto, čo mu vtedy ako démon povedal a nechce s ním prerušiť kontakt. Keď vyšli von, Sam bratovi navrhol, aby zohnali kolt, no Dean to zamietol. Vtedy sa Dean priznal, že to čo povedal Bobbymu, povedal len preto, že chcel, aby sa Bobby cítil lepšie. Lenže pravda je iná a práve on (Sam) by to mal vedieť najlepšie. Keď sa ho Sam opýtal, ako to myslí, Dean mu povedal, že sa síce veľmi snažil, no už nemôže predstierať, že je všetko v poriadku. A nikdy nebude pretože on (Sam) zapredal vlastného brata za démona. A hoci vie, ako ho to mrzí, sklamal ho veľmi a on nedokáže odpustiť ani zabudnúť. Sam sa ho spýtal, čo môže spraviť, aby to napravil, no Dean mu odvetil, že nič, pretože si nemyslí, že to ešte niekedy bude medzi nimi také ako predtým...


Spracovala: Silvia S.
copyright (c) www.supernatural.cinemaview.sk | Mozilla Firefox, Opera | 1280x800 + | TOPlist