Vitajte na slovenskej stránke o seriáli Supernatural

05.02 Good God, Ya'll
(Dobrý Bože)

Premiéra v USA: 17.09.2009
Námet: Sera Gamble
Réžia: Philip Sgriccia
Sledovanosť v USA: 2,78 mil.
Vedľajšie postavy: Misha Collins (Castiel), Jim Beaver (Bobby), Samantha Ferris (Ellen), Alona Tal (Jo), Steven Williams (Rufus Turner), Shawn Roberts (Austin), Titus Welliver (Roger/Vojna), Michael Bean (kňaz)Podrobný opis :
Po rekapitulácii doprevádzanej songom Long, Long Way From Home od Foreigner sa presúvame do nemocnice sv.Martina. Bobby sedel na vozíku v izbe a hľadel z okna, keď sa do izby vrátil Dean a ukázal bratovi snímky jeho hrudníka urobené na rádiológii. Na jeho rebrách bolo veľa podivných symbolov. No skôr, než stihol čokoľvek povedať, prerušil ho Castiel volajúci Samovi snažiac sa takto zistiť, kde sa nachádzajú. Sotva Sam položil, Castiel sa objavil na chodbe nemocnice. Keď ho zbadal Bobby žiadal, aby ho uzdravil, no Castiel odmietol s tým, že už nemá prepojenie s nebom a veľa z jeho moci je preč. Nahnevaný Bobby sa ho teda spýtal, prečo tam vlastne prišiel a Castiel mu odvetil, že sa vydal hľadať na zemi Boha. Dean sa nahneval mysliac si, že Bohu je to všetko jedno, no Castiel ho zastavil s tým, že on kvôli nemu zabil tento týždeň dvoch anjelov, tak nech mu prestane odporovať. No na to, aby sa mohol vybrať pátrať po Bohu, potrebuje amulet. Ním bol práve Deanov náhrdelník. Dean aj keď nie veľmi ochotne, mu ho napokon požičal.
Presúvame sa do River pass v Colorade, odkiaľ Bobbymu zavolal Rúfus a naliehavo ho žiadal o pomoc. Celé mesto bolo totiž podľa všetkého posadnuté démonmi. Keď Bobby začul streľbu a hovor sa prerušil, bratia okamžite vyrazili. Cestu im však znepríjemnil most, ktorý niekto zničil. Čoskoro na to už bratia prechádzali mestom za doprovodu ďalšieho songu Spirit In the Sky od Norman Greenbaum vychádzajúcemu z rádia v prázdnom aute. Okolo nich sa povaľovali rozbité autá, detský kočík a mláky plné krvi. Vtom sa za nimi objavila Ellen a len čo ich pozdravila, chrstla Deanovi do tváre svätenú vodu. Keď sa nič nestalo, zaviedla ich do kostola. Tam Deana najprv objala na privítanie a potom mu jednu vrazila vyčítajúc mu, že jej nedali o sebe nič vedieť. Od Ellen sa bratia dozvedeli, že až na pár ľudí sú všetci ostatní posadnutý démonmi. Keď ich Ellen zaviedla do pivnice povedala im, že ju a Jo sem tiež priviedol telefonát od Rúfusa. Keď však dorazili do mesta, našli ho v troskách a tak sa rozdelili. Zakrátko zmizla Jo bez stopy. Ona sama sa pokúsila dostať ostatných ľudí do bezpečia, no jej plán zlyhal a dopadlo to smrťou ďalších. Bratia sa teda rozhodli vyzbrojiť ľudí zbraňami so soľou a tak sa vybrali pohľadať zbrane do obchodu so športovými potrebami. Cestou von však Dean brata zastavil s tým, že by mal ísť pre zbrane len on sám. Sam by mal podľa neho zostať a učiť ostatných zachádzať so zbraňami. Lenže Sam jeho trik, ako ho udržať ďaleko od démonov prekukol a odmietol.
Zatiaľ čo Dean šiel pre zbrane Sam v obchode balil do tašky soľ. Vtedy sa tam objavili dvaja z ľudí posadnutých démonmi a začali sa spolu so Samom biť. Sam najprv skúšal na jedného z nich použiť vyháňanie, no nezabralo to, tak vytiahol nôž a zabil najprv jedného a potom aj druhého muža. Keď zostali telá nehybne ležať na zemi, Sam si zo záujmom začal prezerať krv na noži, no než stihol urobiť čokoľvek iné, vyrušil ho Dean. Keď sa vrátili naspäť a ukázali ostatným, ako zaobchádzať zo zbraňami, si všimol Dean, že Sam si sadol obďaleč a tak podišiel k nemu. Keď sa ho opýtal, čo sa mu stalo, Sam sa priznal, že by bol radšej, keby vedel zachraňovať ľudí tak ako predtým než tým, že musí zabíjať. Vtom k nim prišla Ellen, definitívne rozhodnutá pátrať po Jo. Bratia ju však zastavili s tým, že pôjdu spolu. No pri odchode Dean znova zastavil brata a chcel po ňom, aby zostal, mysliac si, že sa jeho brat znova dostane do toho istého, no Sam ho od seba odsotil a bez slova vyšiel von.
Keď Sam prechádzal mestom spolu s Ellen, tá sa ho opýtala, čo sa to medzi ním a bratom stalo, no Sam jej odvetil, že je to len stres z práce. Vtom si Sam všimol, že z domu vychádza z komína dym a keď tam podišli, zbadali za oknom chlapíka s čiernymi očami. No než stihli čokoľvek spraviť, zaútočila na nich Jo spolu s ďalším. Kým sa chlapík bil so Samom, Jo odtlačila Ellen o stenu a žiadala démona, aby jej vrátil jej mamu späť. Čo bolo zvláštne, aj Ellen žiadala, aby démon opustil jej dcéru. Ellen sa však podarilo odzbrojiť Jo a Sam na ňu skríkol, aby ušla, no jeho samého Rúfus ovalil po hlave.
O niečo neskôr sa Sam prebudil zviazaný pod diablovou pascou. Jo ho začala polievať svätenou vodou a Rúfus mu do krku sypal soľ, snažiac sa vymiesť démona, no nič sa nedialo. Ellen sa zatiaľ vrátila do pivnice a povedala ostatným, čo sa stalo. Dean sa najprv chcel vybrať za bratom, no potom sa zháčil a rozhodol sa najprv vymyslieť nejaký plán. Kým sa Jo a Rufus pokúšali vymiesť démona premýšľajúc pritom, prečo sa nič nestalo, Sam si všimol chlapíka stojaceho za dverami a podivne sa hrajúceho s prsteňom, ktorý mal na ruke. Dean sa medzitým zhováral s Ellen, ktorej stálo nedalo pokoj to, že jej dcéra nosí amulet proti posadnutiu. Vzápätí sa Dean od miestneho kňaza dozvedel, že deň predtým než sa všetko začalo, tiekla rieka celá znečistená. A ďalší chlapík mu povedal, že videl veľkú padajúcu hviezdu. Vtedy si Dean vzal bibliu a našiel zjavenie, verš 8:10, kde stálo, že vtedy padne hviezda ponad rieku, jej meno je trpkosť a jej následkom zomrie množstvo ľudí. Všetky tieto zjavenia boli začiatkom apokalypsy. Štyria jazdci apokalypsy. Keď sa Dean dozvedel, že na červenom koni jazdí vojna, spomenul si na čerešňový mustang na parkovisku. Vtedy si uvedomili, že ich práve tento chlapík - vojna štve proti sebe, aby si navzájom o sebe mysleli, že sú démonmi.
Medzitým za Samom prišiel chlapík stojaci doposiaľ za dvermi a dal Samovi nápovedu o tom, kto je. Prezradil mu, že bol v Nemecku a na Strednom východe i Darfure, keď ho povolali sem. A teraz očakáva príchod svojich troch bratov. Na jeho reči o tom, ako vlastne len uvoľňuje zábrany pre ľudí, ktorí by sa tak radi navzájom pozabíjali, mu Sam odvetil, že on sám ho vlastnoručne zabije. Vojna ho však začal provokovať tým, že vidí do jeho hlavy a to ako mu démonska krv chýba. A chce byť silnejší, silnejší než ostatní, lenže dobré zámery sa rovnajú vydláždenej ceste do pekla. A aj keď sa teraz cíti mizerne, šou sa ešte len začína. Potom vstal a pokrútil prsteňom. Vtedy mu z hlavy začal stekať pramienok krvi a on sa zohol a začal kričať o pomoc.
Dnu vbehli Jo a Rúfus, no neverili Samovi, že nič nespôsobil a Rúfus znova vrazil Samovi. Potom vojna vstal a nebadane sa rozbehol k ostatným do pivnice. Tvrdiac, že videl démonov a chce ich pred nimi varovať, sa dostal dnu a kým sa Dean pokúšal ostatných ukľudniť, vojna použil svoju moc a spôsobil, že Ellen a Deana videli ostatní ako démonov. Naštastie sa obom podarilo ujsť skôr, než ostatní stihli použiť zbrane. Rúfus medzitým nastražil výbušniny po dome, aby si tak zabezpečil, že pozabíja aspoň hostiteľov pre démonov. Keď si však pripravovali zbrane, miestnosťou otriasol výbuch. Vtedy Rúfusa vytiahol von Dean a Ellen sa pokúšala odzbrojiť Jo. Dean sa pokúšal presvedčiť Rúfusa o tom, že vraví pravdu, čo sa mu napokon aj podarilo. No keď si to všetko vyjasnili, odrazu ich napadla skupinka ľudí z "kostola". Dean sa rýchlo rozbehol oslobodiť Sama, od ktorého sa dozvedel, že vojna to všetko spôsobuje práve pomocou svojho prsteňa. Vtedy sa strhla prestrelka a kým sa Ellen, Jo a Rúfus pokúšali ostatných presvedčiť, vojna sa zberal na odchod. No skôr než došiel k autu, prekvapili ho bratia. Potom Sam vybral nôž, odsekol vojne prsty aj s prsteňom a vojna zmizol spolu s autom zanechávajúc po sebe len prsteň.
O niečo neskôr na odpočívadle Sam prezradil bratovi, že vie, že mu on neverí a čo je horšie, neverí si ani on sám. A i keď si vraví, že jeho zámery sú dobré a javí sa to tak, nechce pokračovať v lovení. Lenže za to, čo spravil, nemôže viniť krv ani čokoľvek iné. Pretože problém je práve v ňom a v tom, ako ďaleko bol ochotný zájsť. A preto bude najlepšie, ak sa rozdelia. No aj tak Sama prekvapilo, keď s ním Dean súhlasil tvrdiac, že trávi viac času obavami o neho než tým, ako dobre odviesť svoju prácu. Sam teda vstal a začal sa zberať na odchod, no ešte predtým zaželal bratovi, aby si na seba dával pozor, na čo mu Dean poprial to isté. Potom podišiel k Impale, vybral svoju tašku, pohladil Impalu a nastúpil do auta, ktoré už na neho čakalo...


Spracovala: Silvia S.
copyright (c) www.supernatural.cinemaview.sk | Mozilla Firefox, Opera | 1280x800 + | TOPlist